Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Andrej Babis elfogadhatatlannak nevezte, hogy a feltételek között fontos szerepet kapjon a munkanélküliségi mutató.
„Csehországnak a koronavírus-járvány által sújtott gazdaságok támogatására szánt európai uniós helyreállítási alap pénzeinek elosztásában »konstruktív kompromisszumra« kell törekednie” – jelentette ki Tomás Petrícek cseh külügyminiszter pénteken Prágában.
Ne legyen a munkanélküliség a feltételek között!
Petrícek úgy véli: az Európai Bizottság pénzelosztási javaslatában vannak ugyan Csehország szempontjából problematikus elemek, de nem szabad szem elől téveszteni Európa egésze talpra állításának szükségességét, hogy Csehországnak legyen hová exportálnia termékeit. „Csehországnak ezért most olyan partnereket kell keresnie ebben az ügyben, akik hozzá hasonlóan látják a kérdést” – fejtette ki a miniszter.
Andrej Babis cseh miniszterelnök csütörtökön bírálta a javaslatot, és úgy nyilatkozott, hogy nem ért egyet azzal a kulccsal, amely alapján az Európai Bizottság elosztaná a koronavírus-járvány által sújtott gazdaságok támogatására szánt uniós helyreállítási alapot. Határozottan elutasította például, hogy a feltételek között fontos szerepet kapjon a munkanélküliségi mutató. „Elfogadhatatlan azoknak az uniós államoknak a megbüntetése, amelyeknek a válság ellenére is sikerül alacsonyan tartaniuk a munkanélküliséget” – írta a cseh kormányfő.
A cseh munkahelyek fele függ az ország exportjától
Csehországnak a Prágában nyilvánosságra hozott adatok szerint 19,2 milliárd eurót kellene kapnia a 750 milliárd eurós európai mentőcsomagból. Tomás Petrícek pénteken azt mondta, hogy most a javaslatot elsősorban át kell tanulmányozni, majd részletesen meg kell vitatni a kormányban. „Szeretném, ha megvitatnánk, és igyekeznénk megtalálni a konstruktív kompromisszumot” – vélekedett Petrícek. A miniszter a javaslatot jó vitaalapnak tartja. „Keressünk olyan partnereket Európában, akik ezt a dolgot hasonlóan látják, mint mi” – mondta.
Petrícek szerint felelős döntésre van szükség, nehogy túl nagy adósságterhet hagyjanak a jövő nemzedékeknek. A felelős hozzáállás példájaként a lengyeleket említette. „Lengyel oldalról elhangzott, hogy üdvözlik a vitatémát, kompromisszumot szeretnének, és eleve nem elutasító módon álltak a javaslathoz” – mutatott rá a cseh külügyminiszter. Petrícek szerint nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a csehországi munkahelyek több mint fele az ország exportjától függ.
(MTI)